Digital para savaşlarına doğru!


           
Dijital para
            21. yüzyıl muhtemelen yapay zekaya sahip robotların cirit attığı aynı zamanda da digitalleşen bir dünyanın kabul gördüğü yıllara sahne olacak. Tabiki para olgusu da bu dünyanın kalbinde yer almalı öyle değil mi!

             Bu yazıyı okuyorsanız büyük olasılıkla "kur savaşları" terimini duymuşsunuzdur. Sözü geçen savaş, dolarla diğer para birimleri adı altında olsa da, aslında Çin para birimi Yuan ile dolar arasında. Peki hangisi kazanacak? Bu bayatlayan dünyada ikiside değil.
           
              Öncelikle digital paraların önemini kabul etmekle beraber merkeziyetçi olmadıklarını kabul etmek pek mümkün değil. Mutlaka arka planda bu sistemi kurgulayan birileri var ama sloganları bu şekilde. Digital paralar bu yüzyılın kalbi olabilirler ve yapılmak istenen savaşın da ana tarafları. Evet digital para birimlerinin birbiriyle olan savaşlarından bahsediyorum. Asıl sorulması gereken soru şu: bu savaşı verecek olanlar devletler mi yoksa şirketler mi olacak! Bazı şirketlerin cirolarına bakınız birçok devletin milli hasılasından daha fazla. Demek ki dünya digitalleşme üzerinden büyük şirketlerin sözde şavaşlarına sahne olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder